Wiata dla koni – wymiary, cena i wszystko, co musisz wiedzieć, zanim ją postawisz

Wiata dla koni – wymiary, cena i wszystko, co musisz wiedzieć, zanim ją postawisz

Każdy właściciel konia musi pomyśleć o zapewnieniu mu bezpiecznego schronienia. Do wyboru w tym zakresie mamy przede wszystkim stajnie oraz wiaty dla koni, które są tańszą i bardziej uniwersalną alternatywą. Wiaty dla koi można bowiem stawiać na pastwiskach czy wybiegach, co pozwala zapewnić zwierzętom ochronę w każdej sytuacji. Jakie są wymiary i rodzaje wiat dla koni? I co warto jeszcze wiedzieć, zanim się zdecydujemy na ich budowę? Już wszystko wyjaśniamy!

Funkcja wiaty dla konia

Wiaty dla koni są jednym z najpopularniejszych rozwiązań dedykowanych do zabezpieczenia koni przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Wiata dla koni może być miejscem schronienia postawionym na wybiegu czy pastwisku, zabezpieczającym konia przed słońcem, deszczem czy wiatrem. Dzięki temu konie są zdrowsze i mniej narażone na choroby. Równocześnie dobrze zaopatrzona i zabezpieczona wiata może pełnić funkcją taką, jaką pełni standardowa stajnia, która jest budowlą o wiele bardziej zaawansowaną, a tym samym droższą w realizacji.

Tradycyjne wiaty dla koni bardzo często mają budowę otwartą, czyli nie posiadają w pełni zabudowanych ścian bocznych lub są jedynie częściowo zabudowane. Oczywiście istnieją również wiaty z pełnym kryciem ścian. Przy czym wiaty dla koni, tak jak i pozostałe obiekty agro, czyli rolnicze i gospodarcze, mogą być wykonane z różnych materiałów, a konstrukcja ich dachu może być zarówno dwuspadowa, jak i łukowa czy jednospadowa.

Wymiary wiaty dla koni

Prawidłowe wymiary wiaty dla konia są niezwykle istotne, ponieważ chodzi tutaj o pełen komfort i bezpieczeństwo zwierzęcia. Według ekspertów wiaty dla koni powinny mieć co najmniej 3 metry wysokości, 3-4 metry szerokości oraz 3-4 metry długości na jednego konia. Oznacza to, że w przypadku jednego konia minimalna powierzchnia wiaty powinna wynosić 9-12 metrów kwadratowych.

Natomiast w przypadku większej liczby koni należy tak zwiększyć rozmiary wiaty, aby zapewnić im odpowiednią ilość miejsca:

  • Dla dwóch koni minimalna powierzchnia wiaty powinna wynosić od 18 do 24 metrów kwadratowych.

  • Dla trzech koni od 27 do 36 metrów kwadratowych.

Trzeba zaznaczyć, że wiata dla koni powinna mieć bardzo dobrą wentylację i pozwalać zwierzętom na swobodne poruszanie się, wszystko to jest konieczne dla ich zdrowia, wygody i bezpieczeństwa.

Rodzaje konstrukcji wiaty dla koni

Konstrukcja wiaty dla koni oraz ogólnie zadaszenia obiektów do hodowli zwierząt, takich jak obory, stajnie i ujeżdżalnie, mogą być wykonane w wielu technologiach, począwszy od tradycyjnych, czyli murowanych, poprzez konstrukcje drewniane na metalowych i z tworzyw sztucznych skończywszy.

Z powodzeniem na wiaty dla koni można zaadaptować takie technologie jak:

  • hale łukowe
  • hale dwuspadowe
  • hale namiotowe

Tego typu konstrukcje pozwalają na postawienie wiaty dla koni w sposób szybki i tani. Oczywiście trzeba pamiętać również o jej odpowiednim wyposażeniu, tak, aby była ona w pełni funkcjonalna. Warto nadmienić, że wiaty dla koni niezależnie od wybranej technologii budowy, można znacząco spersonalizować, wybierając:

  • rodzaj materiału, z jakiego zostanie zbudowana
  • typ poszycia dachu np.:
    • materiał PVC jedno lub dwuwarstwowy
    • blacha falista / blacha trapezowa / balchodachówka
    • panele dachowe
    • płyty warstwowe
    • dachówka ceramiczna
    • dachówka betonowa

Ponadto każda wiata jest projektowana indywidualnie z uwzględnieniem instalacji oświetleniowych czy wodnych, określonego układu wygrodzeń / boksów oraz bram i pozostałego wyposażenia, takiego jak paszarnie czy przesuwne boksy.

Cena wiaty dla koni

Koszty budowy wiaty dla koni są z reguły nieporównywalnie niższe niż w przypadku budowy tradycyjnej stajni. Z tego też powodu jest to rozwiązanie niezwykle popularne w przypadku posiadania jednego lub kilku koni. Przy czym to ile ostatecznie wyniesie nas budowa wiaty dla koni, zależy jednak od wielu czynników – przede wszystkim od projektu wiaty i technologii, w jakiej jest budowana, stopnia zabudowania ścian, jej rozmiarów oraz wyposażenia. Jeśli interesuje Cię budowa wiaty dla konia, to zapraszamy do kontaktu i indywidualnej wyceny budowy konkretnej konstrukcji.