Program Olimpia 2023 – 2025 to przedsięwzięcie realizowane w obszarze sportu, z myślą o poprawie infrastruktury sportowej na terenach przyszkolnych w Polsce. Biorąc pod uwagę, jak istotna jest aktywność fizyczna w życiu dziecka, efekty takiego programu mogą przyczynić się do znaczącej poprawy generacji przyszłych sportowców oraz propagować zdrowy styl życia wśród młodych Polaków.
Czym jest Program Olimpia?
Strategiczny projekt, którego głównym celem jest poprawa stanu obiektów sportowych na terenach o mniejszym stopniu urbanizacji. Inicjatywa zakłada realizację szeroko zakrojonych działań, które obejmują budowę nowoczesnych przyszkolnych hal sportowych. Rozpoczęcie programu miało miejsce zgodnie z planem w 2023 roku, a zakończenie przewidziano na rok 2025. Każda nowo wybudowana hala sportowa stanie się środowiskiem sprzyjającym rozwijaniu umiejętności sportowych i propagowaniu zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży.
Założenia programu wykraczają poza samą budowę nowych obiektów. Część budżetu zostanie przekazana na modernizację już istniejących hal sportowych oraz stworzenie strategii zajęć sportowych i rekreacyjnych, które będą dostosowane do potrzeb zarówno uczniów, jak i okolicznych mieszkańców.
Zadania realizowane w ramach Programu Olimpia
Jednym z głównych zadań Programu Olimpia jest poprawa jakości i dostępności infrastruktury sportowej dla młodzieży szkolnej oraz mieszkańców mniejszych aglomeracji. W ramach inicjatywy planowane jest wybudowanie całorocznych hal sportowych, które posłużą do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego bez względu na warunki pogodowe, tym samym przyczyniając się do zrealizowania założonej szkolnej podstawy programowej.
Stworzenie obiektów dostępnych cały rok ma na celu nie tylko poprawę samej infrastruktury sportowej, ale także propagowanie aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia wśród mieszkańców wsi. Badania dowodzą, że osoby te rzadziej podejmują aktywności fizyczne poza domem ze względu na deficyt obiektów sportowych i rekreacyjnych.
Realizacja programu wieloletniego zakłada rozbudowę i opracowanie nowych zajęć sportowych oraz rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży. W ten sposób uczniowie będą mieli możliwość spróbowania własnych sił w różnorodnych dyscyplinach sportowych, a nie tylko w tych najpopularniejszych. Programy te będą dostosowane do wieku, umiejętności i zainteresowań uczniów, niezależnie od ich dotychczasowego doświadczenia sportowego. Uczniowie będą mieli możliwość korzystania z nowoczesnych obiektów sportowych, co z pewnością przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności aktywności fizycznej.
Finansowanie Programu Olimpia — budżet na realizację przedsięwzięcia
Inwestycje realizowane na podstawie wspomnianego programu są finansowane głównie ze środków publicznych, a dokładniej z budżetu państwa w ramach środków finansowych części 25 – Kultura Fizyczna. Wysokość środków finansowych planowana do rozdysponowania dla podmiotów samorządowych to 2 000 000 000 złotych, w podziale na trzy najbliższe lata, gdzie kwota dofinansowań wysokości 142 086 000 przypadała na rok 2023, 1 200 000 000 na 2024 rok oraz ostatni możliwy termin na skorzystanie z dotacji, czyli 2025 rok, w którym łączna pula środków przeznaczonych na realizację inwestycji wynosi 657 914 000 złotych.
Pierwszy nabór wniosków o przyznanie dotacji na wybudowanie infrastruktury sportowej na terenach szkół, zakończył się w pierwszym półroczu 2023 roku. Efektem tych działań było pozyskanie ponad 0,5 mld złotych dofinansowania przez jednostki samorządu terytorialnego w celu poprawy dostępu do obiektów sportowych na terenach średnio zurbanizowanych.
Kolejny nabór wniosków w ramach programu dofinansowania realizacji zadania związanego z poprawą dostępu do nowoczesnej przyszkolnej infrastruktury sportowej rozpoczął się 1 czerwca 2023 roku. W ramach jego rozstrzygnięcia dotację otrzymało 107 proponowanych inwestycji.
Rozstrzygnięcie trzeciego etapu przyznawania dotacji w ramach programu zaowocowało podzieleniem ponad 200 mln złotych pośród 97 inwestycji.
Czwarty nabór odbył się w ostatnim kwartale 2023 r. Program budowy przyszkolnych hal sportowych na 100-lecie pierwszych występów reprezentacji polski na igrzyskach olimpijskich do tej pory umożliwił rozpoczęcie budowy 560 placówek.
Dokumenty potrzebne do wzięcia udziału w naborach można składać poprzez system Amodit znajdujący się na stronie rządowej Ministerstwa Sportu i Turystyki w terminach wyznaczonych przez Ministra Sportu i Turystyki. Celem ilościowym założonym w ramach realizacji Programu jest wybudowanie 1000 hal sportowych do końca 2025 roku. Dobrą wiadomością jest to, że w 2023 roku rozpoczęto realizację znacznej części tych obiektów.
Czy można skorzystać z dofinansowania na budowę obiektu z Programu Olimpia?
Odpowiedź jest jednoznaczna – tak, możliwe jest uzyskanie dofinansowania na budowę hali sportowej w ramach Programu Olimpia. Inwestycje te są uważane za priorytetowe, a rząd zobowiązał się do wsparcia finansowego takich przedsięwzięć. Istotne jest jednak, aby potencjalni beneficjenci byli świadomi, że proces ubiegania się o dofinansowanie wiąże się ze spełnieniem określonych kryteriów.
Samorządy, szkoły lub instytucje działające w sferze oświaty i sportu mogą ubiegać się o środki z Programu Olimpia, jednak powinny być przygotowane na procedurę aplikacyjną. Ponadto należy mieć świadomość, że wysokość dotacji planowana do przyznania w ramach dofinansowań to 70% kosztów realizacji budowy. Tym samym jednostki samorządu muszą dysponować środkami w wysokości 30% planowanego nakładu finansowego.
Warunki ubiegania się o dofinansowanie
Do ubiegania się o środki z Programu Olimpia 2024 niezbędne jest spełnienie pewnych warunków. Po pierwsze, wnioskodawca musi wykazać, że dysponuje terenem, na którym możliwa będzie budowa hali sportowej. Wskazane jest również posiadanie prawomocnego pozwolenia użytkowania tego terenu na okres minimum 10 lat od momentu zakończenia budowy inwestycji.
Procedura składania wniosków opisana jest w Regulaminie Naboru Wniosków umieszczonym w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Ministerstwa. Potencjalni beneficjenci muszą przygotować pełną dokumentację projektową, która będzie zawierała między innymi kosztorys inwestycji, harmonogram budowy oraz opis sposobu wykorzystania obiektu po jego wykonaniu. Wnioskodawcy muszą także wykazać, że są w stanie zagwarantować własny wkład finansowy do realizacji projektu.
Rządowy program propagujący rozwój młodych talentów w obszarze sportu stanowi znakomitą okazję dla szkół i samorządów na poprawę infrastruktury przyszkolnych zadaszonych obiektów sportowych. Z uwagi na fakt, że jest to zadanie priorytetowe dla rządu, szanse na dofinansowanie są duże. Warto więc skorzystać z tej możliwości i zainwestować w zdrowie i rozwój młodych pokoleń.