Lekkie hale to konstrukcje stalowe, które z powodzeniem zastępują tradycyjne budynki przemysłowe i gospodarcze. Coraz częściej zamiast budowy obiektów murowanych, inwestorzy decydują się na stawianie hal. Rozwiązanie to podyktowane jest nie tylko o wiele niższymi kosztami całej inwestycji, ale także szybkim montażem tego typu konstrukcji oraz łatwością jej konserwacji i eksploatacji.
Profesjonalnie zaprojektowana lekka hala jest konstrukcją równie stabilną, jak budynki murowane, a przy tym charakteryzuje się niezwykle łatwą możliwością dostawiania kolejnych elementów oraz także jej pomniejszania lub powiększania. Na uwagę zasługuje również to, że lekkie hale stalowe czy aluminiowe nie potrzebują wykonywania głębokich fundamentów, w przypadku średniej wielkości obiektów przy stabilnym podłożu nie trzeba wykonywać ich wcale.
Zalety hal lekkich
Olbrzymią zaletą lekkich hal jest możliwość ich szybkiego montażu i demontażu oraz przetransportowania ich w inne miejsce. Z tego powodu cieszą się one dużą popularnością w przypadku obiektów przemysłowych umieszczonych na terenach dzierżawionych. W razie wygaśnięcia dzierżawy halę można bez problemu zdemontować i przewieźć w nową lokalizację.
Lekka hala – rodzaj krycia i czas montażu
Wszystkie lekkie hale stalowe czy aluminiowe mogą być kryte za pomocą plandek PCV lub przy użyciu blachy. Inwestor sam decyduje, która opcja jest dla niego najlepsza. Konstrukcje stalowe kryte blachą najczęściej sprawdzają się w zastosowaniu przemysłowym i produkcyjnym. Natomiast lekka hala przykryta plandeką ma szczególnie duże zastosowanie przy kryciu obiektów sportowych i rekreacyjnych, pawilonów handlowych oraz hal rolniczych.
Czas montażu hali zależy od:
- jej gabarytów (im większa, tym budowa jest dłuższa)
- rodzaju projektu (im prostsza konstrukcja, tym budowa jest krótsza)
- technologii wykonania (hale modułowe lub hale stawiane w sposób indywidualny)
- ukształtowania terenu (przy nierównym gruncie niezbędne są prace ziemne)
Może on wynieść od kilku dni do kilku miesięcy. O tym, ile dokładnie będzie trwać budowa hali, decydują również formalności, takie jak zgłoszenie budowy do odpowiednich urzędów czy zrobienie projektu hali, jeśli mamy do czynienia z halą projektowaną na indywidualne zamówienie klienta.
Szczegółowe informacje znajdą Państwo na naszych stronach Grimar.