Najlepsza hala na bydło to taka, która jest w pełni dostosowana do rodzaju i wielkości hodowli. Co do jej samej konstrukcji, mamy do wyboru wiele różnych możliwości, które pozwalają przede wszystkim na optymalizację kosztów budowy tego typu obiektu gospodarczego. Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze konkretnej technologii budowy hali na bydło? Jakie są rodzaje hal i czym się charakteryzują? Już wszystko wyjaśniamy!
Wybór hali na bydło – to trzeba wziąć pod uwagę
Tym, co trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze hali na bydło to przede wszystkim rodzaj hodowli, gdzie rozróżnia się dwa podstawowe, czyli bydło mleczne oraz bydło mięsne. W tym pierwszym przypadku zastosowanie znajdują tak zwane hale udojowe (hale typu tandem, karuzela, bok w bok, rybia ość), które muszą być wyposażone w specjalne oprzyrządowanie do dojenia krów (dojarki). Na tym jednak nie koniec.
Konstrukcja i rodzaj hali na bydło musi być również dostosowany do:
- wielkości stada
- systemu hodowli:
- obory wolnostanowiskowe (boksy)
- obory wolnostanowiskowe (grupowe kojce)
- obory stanowiskowe (uwięziowe)
W ten sposób najlepsza hala na bydło to taka, która jest w pełni dostosowana do systemu prowadzonej hodowli oraz jej wielkości. Chodzi tutaj przede wszystkim o powierzchnię takiej nowoczesnej obory oraz jej wyposażenie. Co do samej techniki budowy hali na bydło mamy kilka ciekawych możliwości, które przy odpowiedniej adaptacji sprawdzą się w każdej sytuacji.
Rodzaje hal na bydło
Nowoczesne hale mogą być wykonane w różnych technologiach – przykładem może być hala stalowa dla bydła, jednak do jednych z najbardziej opłacalnych i szybkich w budowie zaliczyć można nowoczesne hale konstrukcyjne, takie jak:
-
Hale łukowe – są jednym z częściej spotykanych hal na bydło. Hale łukowe ze względu na łukową konstrukcję dachu zapewniają dużą ilość naturalnego światła oraz dobrą wentylację. W hali z dachem łukowym możemy zastosować pokrycie z blachy falistej, trapezowej, blachodachówki, dachówki ceramicznej lub betonowej czy też paneli dachowych.
- Hale z dachem dwuspadowym – hale z dachem dwuspadowym charakteryzują się tradycyjnym wyglądem i są często wybierane do użytku na terenach wiejskich. Dach dwuspadowy może być pokryty blachą trapezową, falistą, blachodachówką, dachówką betonową lub ceramiczną oraz panelami dachowymi.
- Hale z poszyciem PCV – w tym mamy hale łukowe i hale z dachem dwuspadowym wykonane z poszycia z PCV, które są popularne ze względu na swoją prostotę i niskie koszty budowy. Tego typu hale mają dużą ilość naturalnego światła oraz dobrą wentylację, a nowoczesne systemy podwójnego poszycia zapewniają odpowiedni komfort termiczny obiektu.
Wyposażenia hali na bydło
Wyposażenie hali dla bydła to niezwykle istotny element, ponieważ w dużej mierze generuje on ostateczne koszty budowy tego typu obiektu. Już wcześniej zwracaliśmy uwagę na to, że na projekt konstrukcji hali na bydło wpływa przede wszystkim rodzaj prowadzonej hodowli. Istnieją jednak pewne standardowe rozwiązania techniczne i wyposażenie tego typu obiektów, które powinno znaleźć się w każdej nowoczesnej oborze. Zaliczyć można do nich:
-
Stoiska dla bydła – zapewnienie odpowiedniej przestrzeni dla każdego zwierzęcia to podstawowa funkcja hali dla bydła. Stoiska powinny być zaprojektowane tak, aby umożliwić bydłu swobodne ruchy i zapewnić mu wygodne oraz bezpieczne warunki życia.
- Koryta na paszę i wodę – zapewnienie odpowiedniego żywienia i nawodnienia bydła to kolejna ważna funkcja hali na bydło. Koryta powinny być łatwe do utrzymania w czystości, a także zapewniać stały dostęp do świeżej wody i paszy.
- Systemy wentylacyjne / grzewcze / chłodzące – bydło potrzebuje odpowiedniej ilości powietrza i regulowanej temperatury, dlatego systemy wentylacyjne są niezbędne do utrzymania odpowiedniego klimatu w hali. Mogą to być np. otwory wentylacyjne, klimatyzacja lub wentylatory.
- Systemy oświetleniowe – odpowiednie oświetlenie to nie tylko kwestia komfortu dla zwierząt, ale również istotny czynnik wpływający na ich zdrowie. Dlatego ważne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia w hali na bydło.
- Urządzenia do czyszczenia obiektu – utrzymanie czystości w hali jest kluczowe dla zdrowia bydła, a także wpływa na jakość produktów pochodzących z hodowli. Dlatego też bardzo ważne jest, aby w hali były dostępne odpowiednie urządzenia do sprzątania, takie jak szczotki, mopy, wózki na śmieci itp.
- System przegród – w hali na bydło mogą być potrzebne różnego rodzaju przegrody, np. na oddzielanie cieląt od dorosłych krów, na tworzenie korytarzy do przemieszczania się bydła itd.
Oczywiście, powyższa lista jest jedynie ogólnym przeglądem wyposażenia, które jest potrzebne w hali dla bydła. Istnieją również inne elementy, takie jak poidełka, systemy monitoringu, systemy kontroli dostępu i wiele innych, które mogą okazać się przydatne w zależności od potrzeb hodowcy i specyfiki danej hodowli. Jak widać pod pojęciem najlepsza hala na bydło kryje się wiele różnego rodzaju czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnego rozwiązania.
Masz więcej pytań? Zapraszamy do kontaktu!