Szybkie zadaszenie określonej powierzchni czy postawienie stabilnej konstrukcji na potrzeby gospodarcze albo przemysłowe nie byłoby możliwe, gdyby nie hale plandekowe. Jest to bowiem jedno z najlepszych rozwiązań konstrukcyjnych, które doceniane jest przez szerokie grono zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych.
Zalety hal plandekowych
Największymi zaletami hal plandekowych jest niezwykle krótki czas montażu, ich wytrzymałość, a także szerokie spektrum zastosowania. Sprawdzają się one zarówno w stricte biznesowym czy produkcyjnym użytku, jak i w formie kompleksów przeznaczonych do celebracji imprez okolicznościowych. Równie dobrze mogą stanowić krycie dla obiektów sportowych i rekreacyjnych. Tym samym spotykamy hale plandekowe w postaci:
- hal imprezowych
- hal sportowych
- hal magazynowych
- hal produkcyjnych
- pawilonów handlowych
Idealnie sprawdzają się również jako całoroczne ujeżdżalnie w stadninach, a także krycie dla przydomowych basenów czy prywatnych kortów tenisowych.
Jak wznoszone są hale plandekowe?
Lekka aluminiowa lub stalowa konstrukcja hal plandekowych pozwala na ich budowę praktycznie w każdym miejscu, gdzie tylko zachodzi taka potrzeba. Mogą mieć one charakter przenośny lub być zamontowane na stałe. Z reguły mają dach dwuspadowy, a poszycie hali wykonane jest z tworzywa PCV. Dostępne są również materiały PCV, które przepuszczają światło słoneczne. W halach można montować szereg dodatkowego wyposażenia, takiego jak:
- rolety boczne
- oświetlenie
- ogrzewanie
Profesjonalne hale plandekowe charakteryzują się solidną konstrukcją, która spełnia wszystkie normy budowlane – w tym normy wiatrowe i śniegowe. Dzięki temu są one w pełni bezpieczne i świetnie sprawdzają się zarówno jako obiekty postawione na stałe, jak i konstrukcje tymczasowe.
Rolnicze hale plandekowe
Coraz częściej rolnicy w miejsce tradycyjnych budynków gospodarczych wybierają nowoczesne agro hale plandekowe. Rozwiązanie to jest niezwykle praktyczne i odznacza się szerokim spektrum zastosowania, pozwala bowiem zastąpić niemalże dowolny budynek. Hale plandekowe z powodzeniem sprawdzają się jako:
- magazyn namiotowy na słomę
- obory
- stajnie
- składowisko kruszyw
- kompostownie i bioreaktory (przykładowo hale łukowe to świetny sposób na zadaszenie instalacji biologicznego przetwarzania odpadków organicznych)
Hale plandekowe sezonowe i całoroczne
Jak już wspomniano powyżej, hale plandekowe mogą mieć charakter stały lub przenośny, ich mobilna konstrukcja pozwala bowiem pełnić rolę zarówno budynku całorocznego, jak i sezonowego. W razie potrzeby można bez problemu zdemontować halę plandekową i przetransportować ją zupełnie gdzie indziej. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku rolnictwa, ponieważ pozwala to na stosunkowo proste przeniesienie hali z jednego miejsca na drugie – co daje rolnikom dużą elastyczność w kwestii wykorzystania gruntów.
Hala plandekowa – z czego jest zrobiona?
Hale plandekowe zazwyczaj składają się z konstrukcji nośnej tworzonej przez specjalne kształtowniki oraz poszycia dachu, czyli pokrywy z plandeki PCV, która jest mocowana do konstrukcji za pomocą specjalnych zaczepów, rzepów lub zamków błyskawicznych.
Konstrukcja hali plandekowej
Najczęściej są to konstrukcje ze stali ocynkowanej lub stali nierdzewnej (aluminium jest stosowane raczej w przypadku lekkich hal namiotowych). Do wzniesienia takiej konstrukcji stosuje się śruby ocynkowane lub naciągi ze stali nierdzewnej. Sam proces postawienia konstrukcji hali plandekowej nie jest trudny, chociaż wszystko zależy od jej rodzaju i przeznaczenia obiektu, a tym samym stopnia skomplikowania projektu hali. Przykładowo, jeśli jest to obora na opasy, to konieczne będzie odpowiednie przygotowanie fundamentów oraz pozostałych instalacji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania obory.
Poszycie dachu hali
Poszyciem hal plandekowych jest z reguły wysokiej jakości materiału plandekowego (plandeka PCV) o gramaturze 650g/m2, odznaczający się trudnopalnością. Może być to membrana jednowarstwowa lub dwuwarstwowa. Przy czym hale plandekowe mogą mieć postać obiektów hybrydowych – przykładowo całoroczna hala może być częściowo wykonana z blachy trapezowej, płyt warstwowych czy materiałów murowanych i poszycia w postaci plandeki. Takie rozwiązanie daje dobrą izolację termiczną, która sprawdza się w okresie zimowym. Dobór odpowiednich materiałów jest dopasowywany do indywidualnych potrzeb.
Etapy budowy hali plandekowej
Etapy budowy hali plandekowej są podobne, jak ma to miejsce w przypadku wznoszenia innych konstrukcji bazujących na stalowej ramie nośnej. Pierwszym etapem jest wizja lokalna i audyt techniczny, które pozwolą dostosować projekt hali plandekowej do uwarunkowania terenu. Przy czym hale plandekowe są dostępne w dwóch podstawowych wariantach:
- hala z gotowych prefabrykatów
- hala realizowana na indywidualne zamówienie
Gotowe hale to obiekty o uniwersalnych gabarytach, które są bardzo często dostępne praktycznie od ręki. Hale projektowane na indywidualne zamówienie to z reguły obiekty o bardziej specyficznej budowie, które wymagają wprowadzenia indywidualnych rozwiązań czy to wewnątrz hali czy odnośnie dodatkowego wyposażenia oraz innych parametrów.
Po wybraniu konkretnego typu hali lub wykonaniu projektu indywidualnego następuje przygotowanie podłoża pod halę. Mogą to być mniej lub bardziej zaawansowane prace ziemne, obejmujące wyrównanie terenu, a w razie potrzeby wykonanie odpowiednich fundamentów oraz instalacji.
Następnie ma miejsce montaż, czyli wzniesienie konstrukcji stalowej i jej zamocowanie w gruncie (lub fundamencie). Kolejnym krokiem jest nałożenie plandeki i wyposażenie obiektu w ewentualne instalacje dodatkowe. Oczywiście gotowa hala poddawana jest kontroli jakości. Warto również zaznaczyć, że hale plandekowe sezonowe (stawiane na 180 dni) można budować na zgłoszenie – nie ma potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę.
Namiotowa hala plandekowa (dach dwuspadowy) i hala łukowa
Warto nadmienić, że hale plandekowe mogą mieć postać hali namiotowej dwuspadowej o przekroju tradycyjnym i prostych ścianach bocznych lub hali łukowej. Hale łukowe mają taką zaletę, że pozwalają na bardziej wydajne wykorzystanie dostępnej przestrzeni – nie ma w nich dodatkowych konstrukcji nośnych, które ograniczałyby wolne miejsce.
Hale namiotowe z plandeki to gwarancja funkcjonalności oraz niskiej ceny. Nowa hala namiotowa jest z reguły stawiana bardzo szybko, bez zbędnych formalności oraz długotrwałych przygotowań,
Więcej o halach plandekowych informacji można przeczytać na naszych stronach Grimar – producenta hal namiotowych o szerokim spektrum zastosowania.