Hale łukowe to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań umożliwiających łatwe wznoszenie obiektów budowlanych o szerokim zakresie zastosowań. Z powodzeniem są one wykorzystywane zarówno do zadaszenia boisk sportowych, jak i budowy magazynów rolniczych czy produkcyjnych. Wszystko to możliwe jest za sprawą prostej konstrukcji i nowoczesnych materiałów, z jakich są obecnie budowane hale łukowe. Nie bez znaczenia jest również ich atrakcyjna cena i krótki czas montażu. Jak to wszystko wygląda w praktyce i jakie są zalety hal łukowych? Już wyjaśniamy!
Konstrukcja hali łukowej
Nowoczesne hale łukowe mogą mieć formę obiektów sezonowych lub hal całorocznych, co razem z szerokim zakresem zastosowań czyni z nich jedne z najbardziej elastycznych w użytku i uniwersalnych. Korzysta z nich szeroko rolnictwo, przemysł i handel, sport i rekreacja – w postaci krycia obiektów sportowych i budowy hal sportowych o lekkiej konstrukcji. Aktualnie najczęściej stawiane są samonośne hale łukowe, które odznaczają się prostotą konstrukcji i montażu. Przy czym są to obiekty stabilne i wytrzymałe – w pełni odporne na każde warunki pogodowe.
Tego typu hale składają się z samonośnej ramy, czyli elementów stalowych, które są ze sobą łączone i mocowane do podłoża za pomocą dedykowanych systemów mocujących. Dzięki temu budowa hali łukowej jest szybka i stosunkowo tania. Co istotne, tego typu obiekty można równie łatwo rozbierać, co pozwala na ich łatwe przenoszenie z jednego miejsca na inne.
Budowa hal łukowych – montaż samonośnych hal łukowych
Hala łukowa samonośna jest dość specyficznym rodzajem konstrukcji, wykorzystującym łukowe elementy nośne, do stworzenia przestrzeni wewnętrznej bez potrzeby stosowania dodatkowych słupów lub podpór. Elementy konstrukcyjne hal łukowych są połączone w sposób umożliwiający rozłożenie obciążeń na całą strukturę. Dzięki temu uzyskuje się dużą przestrzeń wewnętrzną o wysokiej nośności, która może być wykorzystana w różnych celach, takich jak magazyny, hale sportowe, hale produkcyjne czy hangary.
Przy czym warto nadmienić, że hale łukowe są oferowane w postaci zarówno gotowych wariantów konstrukcyjnych, gdzie elementy hali są dostępne od ręki, jak i na indywidualne zamówienie, gdzie tworzony jest nowy projekt obiektu – w pełni dostosowany do konkretnych potrzeb.
Etapy montażu hali łukowej:
- Przygotowanie fundamentów:
- Wybór lokalizacji – określamy dokładnie miejsce, w którym ma stanąć konstrukcja.
- Badanie gruntów – przed przystąpieniem do prac, warto zbadać nośność gruntu oraz przepuszczalność wody.
- Wyrównanie terenu – usuwamy wszelkie przeszkody, wyrównujemy i utwardzamy teren, a gdy konieczne są fundamenty stałe (np. przy hali całorocznej), należy je wykonać.
- Układanie profili – profilowanie łuków konstrukcji odbywa się na płaskim podłożu, zgodnie z instrukcją producenta. Następnie łuki są łączone ze sobą na ziemi.
- Montaż konstrukcji – łuki są ustawiane w pionie i łączone ze sobą za pomocą poprzecznych belek, tworząc szkielet hali.
- Kotwienie do gruntu – konstrukcja musi być solidnie zamocowana do gruntu, aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo. Można to zrobić za pomocą śrub fundamentowych, kotew czy betonowych bloków.
- Instalacja poszycia hali:
- Wybór materiału – oczywiście dokonujemy go już na etapie zamawiania hali, w przypadku nowoczesnych konstrukcji najczęściej jest to powłoka membranowa – plandeka PCV. Hala może być kryta również blachą trapezową lub płytą warstwową.
- Położenie poszycia – poszycie jest montowane na konstrukcji, zaczynając od jednego z końców hali. Na tym etapie trzeba zadbać o równomierne naciągnięcie materiału, aby zapewnić właściwe uszczelnienie i wytrzymałość. W przypadku plandek PVC można użyć specjalnych zacisków do utrzymania naciągu.
- Montaż dodatków – opcjonalnie w halach można zamontować dodatki takie jak drzwi, okna, świetliki, oświetlenie, ogrzewanie z piecem o odpowiednio dobranej mocy czy systemy wentylacji.
- Kontrola jakości – po skończonym montażu hali łukowej należy dokładnie sprawdzić całą konstrukcję pod kątem ewentualnych błędów montażowych, szczelności poszycia oraz stabilności. Trzeba upewnić się, że wszystkie elementy są prawidłowo zamocowane, a poszycie jest naciągnięte równomiernie i bez zakładów.
Hale łukowe a pozwolenie na budowę
Kwestia pozwolenia na budowę w przypadku hal łukowych nie jest czymś oczywistym. W przypadku hal łukowych sezonowych budowę hali można przeprowadzić na zgłoszenie. W takiej sytuacji hala musi zostać rozebrana i przeniesiona z danego miejsca po upływie 180 dni.
W przypadku łukowej hali całorocznej konieczne jest przeprowadzenie pełnej procedury formalnej, czyli musimy uzyskać pozwolenie na budowę hali łukowej. Przy czym można postawić halę łukową na zgłoszenie i zmienić jej klasyfikację na całoroczną. Wystarczy, że przed upływem terminu 180 dni złożymy wniosek o pozwolenie na budowę (de facto już istniejącej hali), wtedy uda nam się uniknąć konieczności jej demontażu.