Coraz większa liczba samorządów oraz inwestorów prywatnych dostrzega potencjał w inwestycjach z zakresu użyteczności publicznej wykorzystujących technologię zadaszeń łukowych. Co więcej, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy można dostać dofinansowanie na tego rodzaju inwestycję. W tym kontekście warto więc przyjrzeć się bliżej dostępnym dotacjom rządowym i unijnym oraz omówić warunki Programu Olimpia 2024.
Czym są zadaszenia łukowe?
Zacznijmy od podstaw – taki rodzaj zadaszeń to konstrukcje, które, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się łukowatą formą. Najczęściej spotykane są na obiektach sportowych, basenach, parkingach czy przystankach. Popularne stały się ze względu na nowoczesny design i estetykę. Szkielet zadaszenia łukowego wykonany jest najczęściej z metalu, a pokrycie stanowi plandeka lub poliwęglan.
Zyskują coraz większą popularność nie tylko ze względu na estetykę, ale też ze względu na niezawodność i odporność na działanie niszczących czynników atmosferycznych. Takie konstrukcje są stosunkowo łatwe w montażu oraz demontażu, co czyni je dobrym rozwiązaniem także dla tymczasowych konstrukcji.
Jak budowane są zadaszenia łukowe?
To, w jaki sposób wykonamy zadaszenie, zależy od jego dokładnego przeznaczenia obiektu, jednak zasada jest zawsze podobna.
Na początku inwestor decyduje o precyzyjnym kształcie i wielkości dachu. Następnie wykonawca przygotowuje projekt i instrukcję, która jest niezbędna w trakcie montażu konstrukcji. Ważnym elementem jest wówczas wybór odpowiedniego materiału zadaszenia.
Montaż takiego dachu nie jest skomplikowany. Dzięki modułowej budowie każda część konstrukcji jest dokładnie dopasowana do siebie nawzajem. Dzięki temu zamontowanie dachu nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. Wszystkie potrzebne elementy są zazwyczaj dostarczane razem z zestawem.
Na jakich konstrukcjach sprawdzą się zadaszenia łukowe?
Ten typ dachu znakomicie sprawuje się na obiektach sportowych. Nie tylko na stadionach, ale także na kortach tenisowych, lodowiskach, czy basenach.
Niebagatelną zaletą jest fakt, że tego typu konstrukcje mogą być montowane zarówno na nowych, jak i już istniejących obiektach. Dostosowują się one do kształtu i wielkości danego obiektu, co oznacza, że nie ma ograniczeń co do ich zastosowania.
Popularnością cieszą się również w przypadku użytku prywatnego, jako przepięknie prezentujące się zadaszenie tarasu lub altanki w ogrodzie. Dodatkowym atutem zadaszeń łukowych jest fakt, że mogą one pełnić również funkcję estetyczną, doskonale wpisując się w nowoczesną architekturę miast.
Dofinansowania na wykonanie dachu łukowego
W ostatnich latach rząd polski oraz Unia Europejska intensywnie wspierają różnego typu działania związane z poprawą jakości i funkcjonalności infrastruktury, co bezpośrednio wpływa na rozwój gospodarczy oraz społeczny kraju. W tym zakresie istnieje wiele programów dotacyjnych, które umożliwiają inwestycje w nowoczesne rozwiązania budowlane, w tym zadaszenia łukowe. Jednym z nich jest na przykład Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, który zakłada dofinansowanie dla samorządów chcących zmodernizować infrastrukturę sportową i rekreacyjną.
Jednakże, aby skorzystać z tego typu dofinansowania, konieczne jest spełnienie szeregu określonych kryteriów. Wiele z nich związanych jest bezpośrednio z zasadnością projektu, a także z jego wpływem na rozwój lokalnej społeczności. W przypadku inwestycji publicznych niezbędna jest m.in. szczegółowa analiza techniczna i finansowa projektu, a także jego zgodność z określonymi standardami ekologicznymi.
W kontekście dotacji unijnych istnieje również wiele programów, które mogą stanowić źródło dofinansowania dla takich projektów. Należą do nich m.in. Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Europejski Fundusz Społeczny czy Fundusz Spójności. Wszystkie te programy mają na celu wsparcie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, poprawy jakości życia mieszkańców oraz pomocy w osiągnięciu celów polityki spójności.
Warunki Programu Olimpia 2024 w zakresie inwestycji z zadaszeniem łukowym
Program Olimpia 2024 to jedna z najnowszych inicjatyw rządu, skierowana do jednostek samorządu terytorialnego zainteresowanych rozbudową lub modernizacją infrastruktury sportowej. Ramy programu zakładają możliwość uzyskania dofinansowania na realizację szeregu różnych inwestycji.
Zgodnie z założeniami programu, dofinansowanie mogą uzyskać projekty, które służą poprawie warunków uprawiania sportu, promują aktywność fizyczną oraz przyczyniają się do realizacji celów polityki sportowej państwa. W przypadku zadaszeń łukowych, spełnienie tych kryteriów zazwyczaj wiąże się z inwestycjami w infrastrukturę sportową, taką jak hale sportowe, pływalnie, stadiony lub korty tenisowe.
Jednakże samo spełnienie warunków programu to nie wszystko. Aby otrzymać dofinansowanie, samorządy muszą przeprowadzić odpowiednią procedurę aplikacyjną, w której szczegółowo opisują planowaną inwestycję, jej cele, koszty oraz harmonogram realizacji. Dodatkowo kluczowe jest również zapewnienie odpowiedniego wkładu finansowego ze strony samorządu.
Rozważając wykorzystanie konstrukcji zadaszenia łukowego w projekcie, warto wiedzieć, że istnieje szereg programów dotacyjnych, zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym, które umożliwiają realizację takich inwestycji. Oczywiście każdy z nich ma swoje specyficzne wymagania i kryteria, które należy spełnić, ale dzięki temu inwestorzy mają do wyboru wiele różnych możliwości finansowania swoich projektów. Za kluczowe należy uznać jednak odpowiednie przygotowanie aplikacji oraz staranne zaplanowanie całego przedsięwzięcia.