Budowa nawierzchni tenisowych. Co warto wiedzieć na ten temat?

Nawierzchnie kortów tenisowych mają zasadnicze znaczenie dla dynamiki kortu oraz komfortu jego użytkowania przez graczy, a także kosztów jego późniejszej eksploatacji. Wybór technologi wykonania kortów jest duży. Od zastosowania tradycyjnej mączki ceglanej po nowoczesne wykładziny, sztuczną trawę czy nawierzchnie akrylowe – budowa nawierzchni tenisowych.

Oczywiście budowa nawierzchni tenisowych nie polega tylko na położeniu wierzchniej warstwy w postaci sztucznej trawy czy ubiciu i wysypaniu terenu mączką ceglaną. Najpierw konieczne jest przygotowanie podłoża wstępnego, na którym powstanie nawierzchnia właściwa kortu.

Budowa nawierzchni tenisowych – wykonanie podbudowy

Pierwszą pracą, jaką wykonuje się przy budowie nawierzchni tenisowych, są prace ziemne, które mają na celu wyrównanie terenu i przygotowanie go do zrobienia podbudowy kortu. Prace te oraz rodzaj zastosowanej podbudówki zależą od rodzaju wybranej nawierzchni. Jak to wygląda w praktyce?

  • Nawierzchnie z mączki ceglanej – stosuje się tutaj podbudowę dynamiczną na bazie np. Bergolitu, dzięki swojej przesiąkliwości świetnie sprawdza się ona na kortach otwartych.
  • Nawierzchnia akrylowa – przy tego typu kortach stosuje się podbudowy na bazie betonu lub asfaltobetonu.
  • Nawierzchnia z trawy sztucznej – tutaj również zastosowanie znajdują podłoża dynamiczne, dzięki czemu idealnie sprawdzają się na obiektach zarówno otwartych, jak i zamkniętych.
  • Nawierzchnie z wykładzin tenisowych – wymagają one równej powierzchni, dlatego stosowane jest w tym przypadku podłoże na bazie asfaltobetonu lub betonu. Tego typu wykładziny dedykowane są dla kortów zamkniętych, jednak po odpowiedniej impregnacji mogą być również położone na obiektach otwartych.

Budowa nawierzchni tenisowych

Sama budowa nawierzchni tenisowych obejmuje najczęściej zdjęcie humusu (wierzchniej warstwy gleby), a następnie zagęszczenie terenu, wysypanie warstwy kruszywa (np. piasku) oraz zastosowanie warstwy stabilizującej np. Bergolit lub asfaltobeton. Dopiero na tak przygotowaną podbudówkę nakładana jest nawierzchnia kortu tenisowego.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na naszych stronach Grimar.