Hala łukowa – co to?
Jest to obiekt budowlany, który posiada sklepienie w kształcie łuku. Takie rozwiązanie jest niezwykle funkcjonalne, ponieważ zapobiega przed gromadzeniem się śniegu czy deszczu na dachu obiektu. Hale łukowe tego typu mają zazwyczaj przeznaczenie przemysłowe lub gospodarcze i mogą pełnić rolę hal produkcyjnych, hal rolniczych, hal hodowlanych czy magazynów, także obiektów obsługowych – stacje diagnostyczne, hangary, garaże.
Możliwość wbudowania w ściany hali samoobsługowych świetlików obniża koszty jej użytkowania, a lekka i funkcjonalna konstrukcja pozwala na jej szybki i tani montaż. W zależności od przeznaczenia obiektu oraz budżetu inwestora, tego typu hale można stawiać bez konieczności wcześniejszego wykonania fundamentów.
Co istotne, hale łukowe mogą być zainstalowane na podłożu, które można dowolnie kształtować już po postawieniu obiektu, czyli zrobienie fundamentów, wyrównanie czy izolację podłoża można wykonać w dowolnym momencie.
Łukowy kształt hali gwarantuje idealne rozłożenie temperatury powietrza w obiekcie oraz jego odpowiednią wentylację. Hale łukowe za sprawą swojej konstrukcji, niewymagającej najczęściej dodatkowej stabilizacji wewnętrznej w formie ścian nośnych czy kolumn, są niezwykle wygodne oraz funkcjonalne zarówno w użytkowaniu, jak i zagospodarowaniu.
Hale łukowe – technologie budowy i wymiary hal
Hala łukowa budowana jest na szkielecie stalowym lub aluminiowym. W przypadku konstrukcji stalowych pokrycie hali to najczęściej:
- blacha
- powłoka z materiałów sztucznych np. PCV, plandeka itd.
Pokrycie hali można uzupełnić o dodatkowe ocieplenie.
Łukowa konstrukcja nośna, którą posiada każda hala łukowa, jest niezwykle stabilna, dzięki czemu w prosty i tani sposób można wybudować obiekty nawet o szerokości dwudziestu kilku metrów i wysokości liczącej ponad 7 metrów. Czas postawienia hali zależy od tego, czy decydujemy się na fundamenty, czy stawiamy obiekt na naturalnym podłożu. Prefabrykowane hale łukowe budowane są bardzo szybko z gotowych już elementów, które grupa montażowa łączy na miejscu. Idealnie nadają się do zadaszenia hal tenisowych.