Hala rolnicza, a wykorzystanie jej w dzisiejszym rolnictwie

Hala rolnicza to konstrukcja przeznaczona do zastosowania stricte rolniczego. Obiekty tego typu mogą pełnić zarówno rolę budynków inwentarskich – obór, stodół, kurników, stajni, magazynów, garaży na maszyny rolnicze. Stosuje się je także jako obiekty przeznaczone do hodowli roślin np. cieplarni czy hal do produkcji pieczarek.

Gospodarstwa rolne posiadają duże zapotrzebowanie na budynki, w których przechowywany jest sprzęt rolniczy, zwierzęta inwentarskie i zgromadzone plony, a także urządzenia niezbędne do prowadzenia szeroko pojętej produkcji rolnej. Koszty budynków stawianych w sposób tradycyjny są jednak często zbyt wysokie dla rolnika, aby można było w pełni zaspokoić potrzeby gospodarstwa w kwestii niezbędnych do użytku budynków.

Nowoczesne, tanie i szybkie w budowie hale rolnicze są najlepszą odpowiedzią na zapotrzebowanie na tego typu konstrukcje. Co istotne, istnieje kilka technologi ich stawiania, dzięki czemu mają one szerokie zastosowanie. Mogą być dostosowane do najbardziej indywidualnych potrzeb inwestora.

Hala rolnicza – rodzaje konstrukcji

Najczęściej hale rolnicze stawiane są na bazie stalowych konstrukcji z pokryciem wykonanym z trapezowej i ocynkowanej blachy. Mogą to być np. hale łukowe, hale z dachem dwuspadowym lub jednospadowym. Istnieją również hale modułowe budowane z gotowych prefabrykatów oraz hale rolnicze wykonane jako tunele systemowe.

hala rolnicza

Bogaty wybór dostępnych technologi, w jakich może być postawiona hala rolnicza, daje szerokie pole manewru zarówno pod względem ustalenia jej wysokości, jak i metrażu oraz innych parametrów, takich jak energooszczędność, stabilność, funkcjonalność czy łatwość montażu oraz demontażu pozwalającego na mobilność hali itd. Istnieje możliwość stawiania hal mających nawet 8 metrów wysokości i kilka tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Szczegółowe informacje na temat realizacji hal rolniczych znajdą Państwo na naszych podstronach, zapraszamy do kontaktu.